Πρώτη εμφάνιση - πρώτη νίκη για την Κ19 (Όλα τα αποτελέσματα)

8/11/14

""
Ο Ανυφαντάκης έχει μόλις ανοίξει το σκορ και οι συμπαίκτες του σπεύδουν να τον συγχαρούν

Επισκοπή – ΑΟ Χανιά 2-1

Μεγάλη νίκη σημείωσε με το «καλημέρα» στις υποχρεώσεις της η ομάδα μας για το πρωτάθλημα των Κ19!

Οι νεαροί ποδοσφαιριστές των Μπουλιού – Παπαδάκη, επικράτησαν με 2-1 του ΑΟ Χανιά στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» στη 2η αγωνιστική (στην 1η εξέτισαν το ρεπό τους) με τα γκολ των Ανυφαντάκη (34’), Ζότο (38’).
Το ματς διεξήχθη υπό συνεχή βροχόπτωση ενώ στο β’ ημίχρονο –κάποια στιγμή- έπεσε και χαλάζι!

Αγωνιστικά, οι παίκτες μας επέδειξαν ιδιαίτερη υπομονή στο παιχνίδι τους μια και, παρά τα λάθη στα πρώτα 10 λεπτά, δικαιώθηκαν καθώς φρόντισαν να μη "σηκώσουν" σχεδόν ποτέ την μπάλα.

Στο 7’ ο Ανυφαντάκης επιχείρησε ένα σουτ από μακριά το οποίο κατέληξε εκτός εστίας όπως άλλωστε και η προσπάθεια του Βλαβιανού στο 28’. Ήταν ωστόσο φανερό ότι η ομάδας μας είχε κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! 1-0: Στο 34’ ο Ανυφαντάκης κινήθηκε στον άξονα και μ’ ένα ξερό σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνιά του Σκευοφύλαξ γράφοντας το 1-0.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ!2-0: Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας συνέχισαν με τον ίδιο ενθουσιασμό και από την επιμονή του Κριτσωτάκη να κερδίσει δυό απανωτές κόντρες μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ο Ζότο το εκμεταλλεύτηκε κι ευρισκόμενος λίγο πίσω από το χώρο του πέναλτι, έστειλε την μπάλα στο «Γ» γράφοντας το 2-0.

""

Έξυπνο ματς από την ομάδα μας

Στην επανάληψη, τα Χανιά θέλησαν να πιέσουν όμως, πολύ γρήγορα, η Επισκοπή ήταν αυτή που δημιούργησε και πάλι την καλύτερη ευκαιρία όταν στο 54’ ο Ανυφαντάκης λίγο έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του Σκευφύλαξ.

Στο 57’ τα σουτ των Ανυφαντάκη, και Κριτσωτάκη, προσέκρουσαν αντίστοιχα στα σώματα των αμυνομένων με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Η ομάδα μας επέδειξε την απαιτούμενη υπομονή στο παιχνίδι της και στο β’ ημίχρονο, εντύπωση έκανε το γεγονός -ιδιως σε τέτοια κατηγορία- το εξαιρετικό τρανσίσον που επέδειξε.
Στο 81’ ο Αννίνος εκτέλεσε πολύ δυνατά από 30μ ένα φάουλ το οποίο εξουδετέρωσε με υπέροχη εκτίναξη ο Κιμιωνής.

ΓΚΟΛ! 2-1: Στο 87’ ο ΑΟ Χανιά μείωσε στο σκορ όταν ο Αννίνος αφύλαχτος, πλάγια από το σημείο του πέναλτι, σούταρε δυνατά βρίσκοντας στόχο. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα μας όχι μόνο δεν αγχώθηκε αλλά έφτασε κοντά στο γκολ άλλες δυο φορές!

""

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Μπουλιός – Παπαδάκης): Κιμιωνής, Λογιάκης, Παπαδάκης, Μαγαράκης, Μάρης, Κριτσωτάκης (65’ Γαβαλάς), Βλαβιανός, Ανυφαντάκης, Λαδιανός Ν.Α. (65’ Μπιθιμήτρης), Μανωλακάκης (80’ Γιακουμάκης), Ζότο (93’ Λαδιανός Χ.Ν.).
ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Καφούσης): Σκευοφύλαξ, Μανίκος, Καζάκος, Φυντικάκης, Πάτας, Ούκα, Παρέλης (76’ Μπούλης), Σκουρτάι, Λεβεντάκης, Αννίνος, Ταταράκης.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ:

Παπαδάκης: «Η νίκη μας δίνει καλή ψυχολογία»

Δηλώσεις έκανε αμέσως μετά το τέλος του αγώνα, ο Άρης Παπαδάκης, ο ένας εκ των δύο προπονητών της ομάδας μας.
«Στο α’ ημίχρονο ήμασταν πράγματι, πολύ καλοί. Παίξαμε πολύ καλό ποδόσφαιρο. Στο β’ ημίχρονο, λόγω κακών καιρικών συνθηκών, ίσως και για το γεγονός ότι βρισκόμασταν μπροστά στο σκορ με 2 τέρματα, έπεσε η απόδοσή μας. Παράλληλα, οι παίκτες των Χανίων είχαν πιο δυνατά κορμιά και μας πίεσαν λίγο παραπάνω.
Η νίκη που σημειώσαμε είναι πολύ σημαντική. Είναι ένα αποτέλεσμα που μας δίνει καλή ψυχολογία για το άμεσο μέλλον.
Σκοπός της ομάδας μας είναι μέσα από το καλό ποδόσφαιρο να μπορέσουμε να συνδυάζουμε και τα καλά αποτέλεσμα».

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής (1ος όμιλος)

Επισκοπή - ΑΟ Χανιά          2-1
Αχαρναϊκός - ΑΕΚ               0-1
Άλιμος - Απόλλων Σμύρνης 1-0
Ρεπό: Φωστήρας