Με τη σκέψη στον επόμενο γύρο, Επισκοπή - Τάλως Μελ. 5-1

15/11/17

Επισκοπή – Τάλως Μελιδονίου 5-1

Με το… ενάμισι πόδι στον ημιτελικό βρίσκεται η ομάδα μας που κέρδισε τον Τάλω Μελιδονίου στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» με σκορ 5-1.

Η Επισκοπή μας, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, μόλις στο 9ο λεπτό, ισοφάρισε στο τέλος του α΄ ημιχρόνου. Ωστόσο στην επανάληψη κατόρθωσε και πήρε «κεφάλι» στο σκορ στο 47’ με τον Άγγελο Γκιόκα (μόλις είχε εισέλθει στον αγωνιστικό χώρο) και κάπου εκεί το ματς πήρε αίσιο τέλος.

Πάντως, θα πρέπει να τονίσουμε ότι και στα πρώτα 45 λεπτά, η ομάδα μας έπαιξε ορθολογικά, με σύνεση χάνοντας κάποιες ευκαιρίες.
Αυτό ήταν α’ το ματς στην προημιτελική φάση του κυπέλλου ΕΠΣΡ. Ο επαναληπτικός θα πραγματοποιηθεί σε ημερομηνία που θα ορίσει η διοργανώτρια αρχή.

Το ματς:

ΓΚΟΛ! 1-0: Από το κόρνερ του Μαρή, ο Σταρράς πετάχτηκε και με κεφαλιά έγραψε το 0-1.

Στο 29’ ο Μακριδάκης σούταρε με δύναμη με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! 1-1:
Στο 31’ ο Βασσάκης έκανε τάκλιν στα πόδια του Σπανουδάκη και ο κ. Δασκαλομαρκάκης καταλόγισε το καθαρό πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νάκας ο οποίος όμως νικήθηκε από τον Αναγνωστάκη, ο Φράγκος πήρε το ριμπάουντ για να αποκρούσει και πάλι ο κίπερ του Μελιδονίου όμως στην 3η και «φαρμακερή» ο Ματαραγκάσι έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 41’ ο Ματαραγκάσι σούταρε για να αποκρούσει ο Αναγνωστάκης.

Στο 43’ ο Φράγκος σούταρε για να αποκρούσει και πάλι ο Αναγνωστάκης δύσκολα.

Στην επανάληψη, το γρήγορο τέρμα του Γκιόκα «έλυσε» την ομάδα μας που ξεδίπλωσε τις επιθετικές της αρετές κι έφτασε στο μεγάλο σκορ.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! 2-1:
Στο 47’ ο Νάκας έβγαλε μια σέντρα από δεξιά και ο Γκιόκας από το ύψος της μικρής περιοχής σκόραρε.

Στο 51’ ο Λουμπάκης σέντραρε, ο Γκιόκας κέρδισε την κεφαλιά όμως αυτή τη φορά «σημάδεψε» το δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο 55’ ο Σκούφος εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Λουμπάκης έπιασε την κεφαλιά με τον Αναγνωστάκη να μπλοκάρει.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! 3-1:
Στο 60’ ο Γεωργούλης επιχείρησε μια βαθιά μπαλιά στον Σουμπασάκη κι εκείνος με πλασέ έγραψε το τρίτο γκολ της ομάδας μας.

Στο 63’ από τον Ματαραγκάσι, ο Χαλκιαδάκης έγινε κάτοχος της μπάλας και πιάνοντας εν κινήσει ένα φοβερό σουτ έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! 4-1:
Στο 66’ ο Νάκας έβγαλε μια σέντρα από δεξιά, ο Φράγκος επιχείρησε ένα πρώτο σουτ και ο Ματαραγκάσι που καραδοκούσε στο β’ δοκάρι με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στην κενή εστία.

Στο 68’ ο Γεωργούλης γύρισε στον Γκιόκα που σούταρε για να αποκρούσει εξ επαφής ο Αναγνωστάκης.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! 5-1:
Στο 74’ ο Ματαραγκάσι έκοψε στον Σκούφο που με κοντινό πλασέ σημείωσε το 5ο γκολ.

Στο 75’ ο Ματαραγκάσι έπιασε ένα σουτ με τον Αναγνωστάκη να αντιδρά θετικά και πάλι.

Στο 84’ ο Σκούφος έκλεψε την μπάλα από τον Κουβάκη και σούταρε με τη μπάλα να περνάει «ξυστά» κάθετο δοκάρι.

Η διαιτησία: Δασκαλομαρκάκης, Καψαλάκης, Αραμπόπουλος.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Βλαστός): Μανιαδάκης, Νάκας (75’ Αντωνόπουλος), Λαζαρίδης, Γεωργούλης, Χαλκιαδάκης (82’ Ξυνομηλάκης), Σκούφος, Σουμπασάκης (70’ Φοβάκης), Φράγκος, Ματαραγκάσι, Σπανουδάκης (46’ Γκιόκας).
ΤΑΛΩΣ ΜΕΛ. (Στεφανάκης): Αναγνωστάκης, Σταρράς, Στεφανάκης Ι. (81’ Χατζάι), Βασσάκης, Κουβάκης, Κουρνιανός, Μοσχονάς, Κρανιωτάκης, Μαρής, Μακρυδάκης Γ., Λουκάκης Σ. (85’ Λουκάκης).