Με «7αρα» πρωταθλήτρια χειμώνα η Επισκοπή!

13/1/18

Νέα επική νίκη για την ομάδα μας που κατάφερε να φτάσει στο 0-7 απέναντι στη Δόξα Πλατανέ στο γήπεδο της Αλφάς.

Με τοπ σκόρερ και πάλι τον Ντέιβιντ Ματαραγκάσι που σημείωσε δεύτερο σερί καρέ τερμάτων(!), η ομάδα μας ολοκλήρωσε τον Α’ γύρο ως πρωταθλήτρια Χειμώνα και πλέον βαδίζει ακάθεκτη για το ντέρμπι με τον Αστέρα την ερχόμενη Κυριακή (21/2).

Η ομάδα μας έφτασε αισίως τα 64 γκολ που σημαίνει 4.57 γκολ ανά αγώνα ενώ έχει δεχθεί μόλις 4 (0,28 γκολ ανά αγώνα). Φυσικά δεν χρειάζεται να πούμε ότι διαθέτει το καλύτερο ενεργητικό και παθητικό του πρωταθλήματος.

Το ματς:

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! 0-1: Σ’ ένα ακόμα παιχνίδι η ομάδα μας ευτύχησε μέσα στο πρώτο 3λεπτο να σκοράρει. Ήταν το πλάγιο του Αντωνόπουλου που έφερε τη μπάλα στα καρέ του Κελαϊδή, ο Φράγκος πήδηξε για κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του, στην πλάτη επίσης του Γελαδάρη και κατέληξε στα δίχτυα ως αυτογκόλ.

Στη συνέχεια η ομάδα μας πίεσε για ένα δεύτερο γκολ το οποίο δεν ήρθε στο α’ ημίχρονο.
Στο 6’ Ματαραγκάσι ήρθε τετ-α-τετ με τον Κελαϊδή με το πλασέ του να αποκρούεται από τον έμπειρο πορτιέρο.
Στο 10’ ο Σκούφος εκτέλεσε κόρνερ, ο Γκιόκας κέρδισε την κεφαλιά και σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 39’ μετά από το κόρνερ του Σκούφου, τα διαδοχικά σουτ των Νάκα, Φράγκου και Γκιόκα, είτε αποκρούστηκαν στη γραμμή, είτε λίγο πριν, από τους αμυντικούς της Δόξας.

Στο 42’ το σουτ του Ντιμιτρόφ μπλόκαρε ο Νικηφόρος.

Στο 44’ ο Σκούφος εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Λουμπάκης πήρε την κεφαλιά και ο Κελαϊδής με δυσκολία έδιωξε σε κόρνερ.
Στο 45’ από το βολέ του Κελαϊδή, ο Μπαξεβάνης εκμεταλλεύτηκε το χώρο και με εναέριο εξωτερικό θέλησε να «κρεμάσει» τον Νικηφόρο. Ο πορτιέρο της ομάδας μας όμως με πίσω βήματα «απογειώθηκε» κι έδιωξε εντυπωσιακά.

Στην επανάληψη η ομάδα μας είχε ένα εκρηκτικό α’ 15λεπτο και ένα ανάλογο τελευταίο 10λεπτο.
Στο 49’ Από το κόρνερ του Σκούφου, ο Φράγκος έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε και στον Δελήμπαση και βρήκε το κάθετο δοκάρι.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! 0-2: Στο 49’ όμως ο Ντέιβιντ Ματαραγκάσι πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ. Παίρνοντας όλη την πλευρά από αριστερά, έκοψε στο αντίθετο πόδι και δίνοντας απίστευτο φάλτσο στη μπάλα, την έστειλε να χτυπήσει πρώτα στο κάθετο δοκάρι κι έπειτα στα δίχτυα.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! 0-3: Στο 57’ ο Σουμπασάκης τροφοδότησε τον Νάκα, εκείνος έκοψε στον Ματαραγκάσι που από κοντά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! 0-4: Στο 61’ ο Λουμπάκης βρήκε με βαθιά μπαλιά τον Γκιόκα κι εκείνος δίχως να χρονοτριβήσει, πρόλαβε την έξοδο του Κελαϊδή και χρίστηκε σκόρερ.

Στο 81’ ο Νάκας σούταρε με δύναμη για να αποκρούσει εντυπωσιακά ο Κελαϊδής.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! 0-5: Στο 87’ ο Σπανουδάκης πέτυχε ένα καταπληκτικό τέρμα καθώς βλέποντας τον Κελαϊδή λίγο έξω από την εστία του, «έσκαψε» τη μπάλα και με τρομερή «λόμπα» σκόραρε.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! 0-6: Ο Ντέιβιντ Ματαραγκάσι πήρε όλη την πλευρά και με διαγώνιο πλασέ σκόραρε πετυχαίνοντας χατ-τρικ.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! 0-7: Ο Νάκας με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Ματαραγκάσι που με κεφαλιά σκόραρε επιτυγχάνοντας καρέ τερμάτων!

Η διαιτησία: Καλυβιανάκης, Μαυρεδάκης, Καψαλάκης.
ΔΟΞΑ (Ασπρομάτης): Κελαϊδής, Λάριος, Κλάδος, Μαγιάφας, Δελήμπασης, Γελαδάρης (63’ Θωμάκος), Ξενοκαλάκης (65’ Μαρκετσακης), Περήφανος, Μπαξεβάνης, Δημητροόφ (82’ Δαμανάκης), Φραγκιαδάκης (73’ Σκέρλος).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Βλαστός): Νικηφόρος, Νάκας, Αντωνόπουλος, Λουμπάκης, Γεωργούλης (65’ Λαζαρίδης) Χαλκιαδάκης, Σουμπασάκης (78’ Φοβάκης), Σκούφος, Γκιόκας (82’ Σπανουδάκης), Φράγκος (78’ Τριχάκης), Ματαραγκάσι.