Πέτυχε την ανατροπή και τα δοκάρια, ΝΕΑΡ – Επισκοπή 2010 2-2

27/2/18

Τ
ην πρώτη της ισοπαλία απέσπασε η ομάδα "2010" στο φετινό πρωτάθλημα.

Το τελικό 2-2 αφήνει με μια μάλλον πικρή γεύση τους παίκτες του κ. Γασπαράκη γιατί στο τέλος έδειξαν ό,τι και το ήθελαν και το μπορούσαν με αντίπαλο τη ΝΕΑΡ στο γήπεδο Σοχώρας.

Βέβαια, δεν είχαν υπολογίσει στον παράγοντα «τύχη» αφού παρ’ ότι πέτυχαν την ανατροπή, είχαν τρία δοκάρια!

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ, χάρις στο τέρμα του Βασαδάκη με μακρινό σουτ, μόλις στο 2’ του αγώνα. Δυο λεπτά αργότερα, οι νέοι της Επισκοπής μας, ήρθαν στην πρώτη τους επαφή με τα αντίπαλα δοκάρια και μάλιστα χωρίς αυτά να τα σημαδέψει κάποιος παίκτης. Ο Δαμανάκης εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά ο Μανελλάρι προσπάθησε να απομακρύνει, όμως έστειλε άθελα του την μπάλα στην εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού του Σταυγιανουδάκη.

Από εκεί και πέρα, οι παίκτες μας είχαν την κυκλοφορία της μπάλας μέχρι και το 37’, με μοναδική βέβαια ευκαιρία ένα σουτ του
Αγαπάκη στο 34’. Ό,τι δεν κατάφερε πάντως ο Αγαπάκης τότε, το πέτυχε τρία λεπτά αργότερα με κοντινό σουτ, ισοφαρίζοντας για την ομάδα μας σε 1-1!

Η ΝΕΑΡ στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου έχασε καλή ευκαιρία με τον Βασαδάκη αλλά ο Βουμβουλάκης απέκρουσε με τα πόδια σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ.

Τελικά η ομάδα μας όπως έχουμε ξαναυπογραμμίσει, αρέσκεται στα δύσκολα καταφέρνοντας την ανατροπή στο 58’ με πολύ καλή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιώργη Κιμιωνή και τον Τσαχάϊ να ισοφαρίζει στο 76’ με σουτ.
Από εκεί και πέρα ήταν η σειρά του Στέλιου Τζωρτζινάκη να δημιουργήσει στατιστική, με τα σουτ του στο 78’ και 84΄να βρίσκουν το οριζόντιο και το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Βουμβουλάκη.

Η διαιτησία: Νέτος, Γιάλος, Βλαχάκης.
ΝΕΑΡ (Μιχαηλίδης): Σταυγιανουδάκης, Μανελλάρι. Τσαχάϊ, Κασιάρας, Μιχαηλίδης, Ξηρουδάκης, Κριτσιώτης, Λουρεντζάκης (46’ Τσακάλη), Βασαδάκης, Τουτουδάκης (70’ Κιουρτσιδάκης), Γαρύφαλλος (20’ λ.τ. Χριστοδούλου)
ΕΠΙΣΚΟΠΗ 2010 (Γασπαράκης): Βουμβουλάκης, Μανουσάκης (64’ Κάλθι), Νάτσης, Ποθουλάκης, Αγαπάκης, Κυμιωνής Γ. , Δελημήτσος, Ασμαργιαννάκης (57’ Μπουλούκμασι), Αργυρίου, Τζουτζούλης (57’ Τζωρτζινάκης), Δαμανάκης.