Ήταν ντέρμπι και το κέρδισε η ομάδα μας, 0-1 την Κάλυβο

27/1/18

Αίσια ολοκλήρωσε μια πολύ επικίνδυνη –ίσως την πιο επικίνδυνη- έξοδό της στον β’ γύρο η ομάδα μας.

Με γκολ του Ντέιβιντ Ματαραγκάσι στο 11’ (θύμισε στο ίδιο γήπεδο το πρώτο γκολ απέναντι στη Δόξα το οποίο ξεκίνησε και πάλι από πλάγιο του Αντωνόπουλου), η ομάδα μας πέρασε από την Αλφά κερδίζοντας με 0-1 την ανταγωνιστική Κάλυβο.

Ήταν ένα ματς που θα μπορούσε να το «καθαρίσει» η ομάδα μας από το α’ ημίχρονο (χαμένο πέναλτι, δοκάρι ο Γεωργούλης στο 43’, δύο χαμένα τετ-α-τετ). Δεύτερο γκολ δεν έμπαινε κι έτσι στο τέλος, λίγο έλειψε να γίνει η ζημιά (δοκάρι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κατσαμάς).

Το ματς ήταν δυνατό και σε κάποιες φορές σκληρό από τους γηπεδούχους. Τέλος καλό όλα καλά όμως για τους παίκτες μας που αφιέρωσαν τη νίκη στο Νίκο Λουμπάκη που περνάει δύσκολες ώρες...

Το ματς:

Στο 5’ το απευθείας φάουλ του Κατσαμά πέρασε λίγο άουτ.
Στο 6’ ο Μ. Τζαγκαράκης ανέτρεψε τον Γεωργούλη και ο κ. Κετεσίδης έδωσε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νάκας όμως ο Στέλιος Βογιατζιδάκης απέκρουσε.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! 0-1:
Στο 11’ από το πλάγιο του Αντωνόπουλου, προκλήθηκε σύγχυση στην μικρή περιοχή της Καλύβου και ο Ματαραγκάσι που το επωφελήθηκε, άνοιξε το σκορ.

Στο 12’ ο Αντιασβίλι επιχείρησε ένα σουτ το οποίο έφυγε άουτ.

Στο 23’ ο Γκιόκας βγήκε τετ-α-τετ με τον Βογιατζιδάκη όμως ο πορτιέρο της Καλύβου απέκρουσε.
Στο 30’ από την όμορφη μπαλιά του Λαζαρίδη, ο Σουμπασάκης βγήκε έξω δεξιά, έκοψε τη μπάλα στο α’ δοκάρι όμως ο Ματαραγκάσι από το ύψος του πέναλτι ολομόναχος σούταρε ψηλά άουτ.

Στο 44’ ο Σκούφος έβγαλε μια σέντρα και ο Γεωργούλης με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι του Βογιατζιδάκη.

Στην επανάληψη, το ματς έγινε πιο δυνατό.
Στο 60’ ο Χαριτάκης έβγαλε μια σέντρα, ο Γεωργούλης έκοψε, με τη μπάλα να κοντράρει στον Αντιασβίλι και να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Νικηφόρου.

Στο 68’ ο Κατσαμάς σούταρε με δύναμη, ο Νικηφόρος έδιωξε και ο Γεωργούλης έδιωξε πάνω στη γραμμή.
Στο 78’ ο Ματαραγκάσι αφού τρίπλαρε ωραία έναν αντίπαλο, σούταρε για να περάσει η μπάλα λίγο άουτ.

Στο 85’ ο Γκιόκας σούταρε για να αποκρούσει ο Βογιατζιδάκης.
Στο 93’ από το κόρνερ του Αντιασβίλι, ο Κατσαμάς πήρε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Η διαιτησία: Κετεσίδης, Μαυρεδάκης, Καψαλάκης.
ΚΑΛΥΒΟΣ (Παπαδάκης):
Βογιατζιδάκης, Γωνιωτάκης Ν.Ν. (75’ Ρουσσάκης),  Αντιασβίλι Κ., Σταράς Ν., Κατσαμάς, Χνάρης, Αντιασβίλι Γκ., Σπανουδάκης Μ. (75’ Χατζηπαυλίδης), Χαριτάκης (81’ Νικηφόρος Γ.), Κοτσίφης, Τζαγκαράκης Μ. (85’ Τζαγκαράκης Ν.).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Βλαστός):
Νικηφόρος, Νάκας, Αντωνόπουλος, Λαζαρίδης, Γεωργούλης, Χαλκιαδάκης, Σουμπασάκης  (88’ Λουμπάκης), Σκούφος, Γκιόκας (89’ Τριχάκης), Φράγκος (68’ Σπανουδάκης), Ματαραγκάσι (85’ Φοβάκης).

* Πριν την έναρξη του αγώνα στην Αλφά κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πατέρα του ποδοσφαιριστή μας Νίκου Λουμπάκη, Ιωσήφ.