Η νίκη ήρθε στο 90’… ΕΑΠ – Επισκοπή 1-2

24/3/18

.

Η Επισκοπή νίκησε μέσα στο Ατσιπόπουλο με σκορ 1-2 με ανατροπή χάρη στο αυτογκόλ του Νικηφόρου στο 90’ (οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Λαδιανό στο 5’) και μαζί ξόρκισε τον κακό της δαίμονα, την ΕΑΠ που από πέρυσι δεν είχε εύκολο έργο (1-1) στο συγκεκριμένο γήπεδο.

Αυτό ήταν το 20ο τρίποντο για την ομάδα μας που εμφανίστηκε κουρασμένη για 60’ λεπτά όμως και πάλι στα τελευταία 30’ περιόρισε τον αντίπαλο και έφτασε σε μια νίκη κι ένα βήμα πιο κοντά στον φετινό τίτλο. Μάλιστα η απόσταση άνοιξε ακόμα πιο πολύ από τον 2ο Ρεθυμνιακό από τη στιγμή που έχασε στο Μελιδόνι (3-2).

Το ματς:

Το α’ ημίχρονο ανήκε στην ΕΑΠ έχοντας ωστόσο εκμεταλλευτεί την κούραση των παικτών μας αλλά και τον δυνατό αέρα που φυσούσε υπέρ της.

Στο 4’ ο Καλυβιανάκης εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από μεγάλη απόσταση με τον Μανιαδάκη να αποκρούει καταπληκτικά σε κόρνερ.

ΓΚΟΛ! 1-0: Από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Νικηφόρος έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, η μπάλα προς στιγμή απομακρύνθηκε και ο Λαδιανός μ’ ένα ασύλληπτο σουτ από τα 20μ. έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας ανοίγοντας το σκορ.

Στο 22’ ο Καργάκης έπιασε ένα ακόμα πολύ δυνατό σουτ λίγο κάτω από κέντρο, η μπάλα πέρασε από πολλούς παίκτες, έσκασε στη μικρή περιοχή και χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.
Στο 27’ ο ωραίος συνδυασμός Ματαραγκάσι, Φράγκου, ο Σουμπασάκης έπιασε το σουτ αλλά ο Χνάρης μπλόκαρε.
Στο 32’ από πολύ πλάγια ο Καλυβιανάκης εκτέλεσε απευθείας ένα ακόμα φάουλ με τον Μανιαδάκη να διώχνει δύσκολα τον κίνδυνο σε κόρνερ.

Η ομάδα μας είχε αφήσει το χρόνο να κυλήσει όμως στο β’ ημίχρονο και δη μετά το 60’ άρχισε να κυκλοφορεί τη μπάλα στον αγωνιστικό χώρο με την ταχύτητα που εκείνη ξέρει.

Στο 62’ ο Φράγκος εκτέλεσε με πολύ φάλτσο ένα απευθείας φάουλ με τον Χνάρη να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.
Στο 74’ ο Τριχάκης έπιασε ένα σου το οποίο έφυγε λίγο άουτ.

Στο 75’ ο Χαλκιαδάκης βρήκε με εξαιρετική μπαλιά τον Γκιόκα που έπιασε την κεφαλιά αναγκάζοντας τον Χνάρη σε καταπληκτική επέμβαση.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! 1-1: Στο 83’ ο Χαλκιαδάκης έπιασε ένα εκπληκτικό εναέριο σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας το σκορ.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! 1-2: Στο 90’ στην πίεση της ομάδας μας με τον Ματαραγκάσι, τον Τριχάκη και τον Σπανουδάκη, ο Νικηφόρος στην προσπάθειά του να διώξει έδωσε ανάποδα φάλτσα στην μπάλα η οποία καρφώθηκε στην γωνία της εστίας του Χνάρη!

Η διαιτησία: Χατζημπεκιάρης, Κοκμοτός, Φραγκιαδάκης.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Γιοκαριδάκης): Μανιαδάκης, Νάκας, Αντωνόπουλος, Λουμπάκης, Γεωργούλης, Χαλκιαδάκης, Σουμπασάκης (65’ Φοβάκης), Σκούφος (72’ Τριχάκης), Γκιόκας, Φράγκος (65’ Σπανουδάκης), Ματαραγκάσι.
ΕΑΠ (Καραμπατζάκης): Χνάρης, Κωστόπουλος Δ. (72’ Σαμιώτης), Νικηφόρος, Πολύχρονος, Ξενικάκης, Κωστόπουλος Α., Λαδιανός, Καλυβιανάκης, Μαυρής (89’ Ψυχαράκης), Καργάκης, Σωπασής.