Ξεκίνημα με το… αριστερό / Επισκοπή – ΟΦΙ 0-1

30/9/18

a

Δυστυχώς, η ομάδα μας δεν ξεκίνησε με το «δεξί» το φετινό πρωτάθλημα στη Γ’ Εθνική.

Στην πρεμιέρα μέσα στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» που φιλοξένησε αρκετούς φίλους του ποδοσφαίρου, η Επισκοπή ηττήθηκε με 0-1 από τον ΟΦΙ χάρη στο γκολ του Παπαδόπουλου στο 30ο λεπτό. Μια στιγμή, μη συγκέντρωσης των παικτών μας ήταν αρκετή για να στοιχίσει έναν ή και τρεις βαθμούς.

Το πρωτάθλημα βέβαια μόλις ξεκίνησε και ο 5ος όμιλος αποδεικνύεται πολύ δυνατός…

Το ματς:

Στο α’ ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε με όρεξη στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία με τον Κατσικοκέρη. Σημείωσε ένα γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ με τον Πήλιο και δέχθηκε ένα τέρμα με τη συμπλήρωση του α’ ημιώρου.

Αναλυτικά:

Στο 4’ ο Κατσικοκέρης είδε εκτός εστίας τον Πρίφτη κι επιχείρησε με «λόμπα» να κρεμάσει τον έμπειρο πορτιέρο όμως, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
Στο 11’ από πολύ πλάγια ο Τοπούζης θέλησε να σουτάρει με τη μπάλα να βρίσκει την πλαϊνή πλευρά των διχτύων.

Στο 15’ ο Παπαδόπουλος  εκτέλεσε ένα φάουλ με πολύ φάλτσο, η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα και κατέληξε λίγο άουτ.
Στο 24’ ο Πήλιος σκοράρει όμως το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.

ΓΚΟΛ! 0-1: Στο 30’ από το ελεύθερο του Πρίφτη, ο Μίγγας πήρε την κεφαλιά και έβγαλε μόνο του τον Παπαδόπουλο που πλάσαρε τον Νικηφόρο κι άνοιξε το σκορ.

Στο 44’ ο Πήλιος έβγαλε μια φαλτσαριστή σέντρα, ο Τζόρνταν κέρδισε την κεφαλιά και ο Πρίφτης την κατέβασε με εντυπωσιακή απόκρουση από το «Γ».

Στην επανάληψη η ομάδα μας πίεσε αλλά και αγχώθηκε συνάμα, βρίσκοντας οργανωμένη την άμυνα του ΟΦΙ. Συνάμα, επειδή πήρε ρίσκο αφήνοντας χώρους προς το τέλος κινδύνεψε να δεχθεί και δεύτερο τέρμα.

Στο 76’ ο Μηνάς σούταρε στην κίνηση με πολλή δύναμη για να διώξει ο Νικηφόρος σε κόρνερ.
Στο 83’ ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ με τον Νικηφόρο να αποκρούει.
Στο 86’ ο Μηνάς έβγαλε μια σέντρα από δεξιά, ο Τοπούζης πετάχτηκε με κεφαλιά σημαδεύοντας το κάθετο δοκάρι.

Η διαιτησία: Κρασαγάκης. Οι βοηθοί: Μαυραντωνάκης, Μαυρουδής.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Λυρώνης): Νικηφόρος, Σουμπασάκης, Σερβιλάκης, Ρούσσης, Σέχου, Κεσίδης (60’ Σωπασής), Πήλιος, Σαββίδης (64’ Κούρτι), Κατσικοκέρης, Μπανγκούρα (67’ Τσικουδάκης, Τζόρνταν (83’ Γκαρθία).
ΟΦΙ (Μάγγος): Πρίφτης, Αναστασόπουλος, Κορομηλάς, Μίγγας (72' Kαλημέρης) , Τζελέπης, Πότσι, Μούτσα, Χύσι, Τοπούζης, Παπαδόπουλος (87’ Πάλι), Γιουκούδης (75’ Μηνάς)