Ένας βαθμός στους Αρμένους – Ένας βαθμός από την κορυφή

21/10/17

ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ - ΕΠΙΣΚΟΠΗ 1-1

Ισόπαλη 1-1 ήρθε η ομάδα μας απέναντι στον Ρεθυμνιακό στο γήπεδο Αρμένων.

Η ομάδα μας δεν απομακρύνθηκε από το στόχο της (το άλλο ματς στο Μελιδόνι ήρθε παραδόξως 2-2 κι έτσι ο Αστέρας δεν ξέφυγε βαθμολογικά) συνεχίζοντας να βρίσκεται μόλις έναν βαθμό κάτω από την κορυφή (11 έναντι 12).

Το ντέρμπι απέναντι στον άλλο πρωτοπόρο (Ρεθυμνιακό) δεν κύλησε όπως θα ήθελε η ομάδα μας καθώς έφυγαν ανεκμετάλλευτα κάτι παραπάνω από 57’ λεπτά.

Κυρίως έφυγε ένα α’ ημίχρονο όπου είχαμε δύο σουτ, ένα για κάθε ομάδα που δεν βρήκαν στόχο (Βλαστός 13’, Σπανουδάκης 37’).
Στην επανάληψη, ο Ρεθυμνιακός πέτυχε το γκολ στο 57’ με τον γιο του προπονητή μας, Αλέκο Βλαστό και στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Ματαραγκάσι ισοφάρισε.

Μεγάλη διπλή ευκαιρία (κεφαλιά στο δοκάρι) να φύγει η ομάδα μας με το «διπλό» είχε ο Φοβάκης στο 90’. Δύο δοκάρια είχε και ο Ρεθυμνιακός με τον Έρι Ματαραγκάσι.

Το ματς:

Στο 49’ ο Έρι Ματαραγκάσι σούταρε από μακριά, ο Νικηφόρος ακούμπησε τη μπάλα με κατάληξη το οριζόντιο δοκάρι.

ΓΚΟΛ! 1-0:
Στο 58’ ο Πλεύρης βγήκε από πλάγια δεξιά, έβγαλε σέντρα και στο β’ δοκάρι ο Βλαστός με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! 1-1: Ο Ματαραγκάσι στριφογύρισε στο όριο της μεγάλης περιοχής και με ξαφνικό σουτ άφησε ακίνητο τον Δημητριάδη ισοφαρίζοντας.

Στο 76’ ο Έρι Ματαραγκάσι εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, ο Νικηφόρος ακούμπησε τη μπάλα όπου αμέσως μετά χτύπησε στο κάθετο δοκάρι.

Στο τελευταίο 10λεπτο η ομάδα μας πίεσε πολύ.

Στο 86’ ο Γκούτζος έπιασε κάτι σαν κεφαλιά με τον Νικηφόρο να παραχωρεί κόρνερ.
Στο 90’ ο Σουμπασάκης έβγαλε μια «καλοζυγισμένη» σέντρα, ο Φοβάκης έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να χτυπάει με πάταγο στο οριζόντιο δοκάρι και έπειτα στον Δημητριάδη. Το ριμπάουντ πήρε ο επιθετικός της ομάδας μας που σούταρε για να αποκρούσει εντυπωσιακά ο Δημητριάδης σε κόρνερ.

Στο 91’ ο Σουμπασάκης έκοψε τη μπάλα έξυπνα στον Τριχάκη που σούταρε άμεσα για να καταλήξει η μπάλα λίγο άουτ.

Η διαιτησία: Καλυβιανάκης, Κοκμοτός, Μαυρεδάκης.
ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ (Κατσούλης): Δημητριάδης, Αντουράκης, Μανωλακάκης Σπ.  (67’ λ.τ. Σταρράς Γ.), Γκούτζος, Μιαρίτης Δ., Κυριακόπουλος, Μανωλακάκης Δ. (50’ Περκέτσι), Βλαστός, Ματαραγκάσι Ερι, Πλεύρης (80’ Καραδάκης), Μιαρίτης Ν. (80’ Σηφακάκης).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Βλαστός): Νικηφόρος, Νάκας, Αντωνόπουλος, Λουμπάκης, Γεωργούλης, Χαλκιαδάκης, Σουμπασάκης, Σκούφος, Σπανουδάκης (46’ Γκιόκας), Φράγκος (57’ Τριχάκης), Ματαραγκάσι Ντ..

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του μεγάλου κρητικού τροβαδούρου και συγχωριανού μας, Μανώλη Κακλή αλλά και στη μνήμη του παράγοντα του ΑΟ Καλύβου, Χαράλαμπου Τζαγκαράκη.