Εκθαμβωτική η ομάδα μας, 4-1 την Παλαιόχωρα

9/9/17

Ε
κθαμβωτικά καλή ήταν η ομάδα μας στο β' ημίχρονο του φιλικού αγώνα απέναντι στην Παλαιόχωρα στο "Θεόδωρος Βαρδινογιάννης".

Το 0-1 του α' ημιχρόνου από το γκολ των Χανιωτών μετουσιώθηκε σε 4-1 και με χαμένο πέναλτι του Δ. Σουμπασάκη στο 12'!

Τί άλλο δηλαδή να κάνει η ομάδα μας απέναντι στην Υπερπρωταθλήτρια Χανίων; Υπογραμμίστε σ' αυτό το σημείο ότι ο Χρήστος Βασιλείου χρησιμοποίησε αρκετούς 18 παίκτες.

Το ματς:

Δίχως και πάλι να δείξουν αίσθημα κατωτερότητας -κάθε άλλο μάλιστα- οι παίκτες μας πίεσαν ψηλά και λίγο έλειψε να δικαιωθούν από νωρίς-νωρίς στον αγώνα. Στο 12' ο Ματαραγκάσι έκανε μια εκπληκτική τρίπλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή και "κατεδαφίστηκε" από τον αντίπαλο αμυντικό.

Το καταφανέστατο πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Σουμπασάκης όμως, ο Γύπαρης απέκρουσε σώζώντας για την εκείνη την ώρα την εστία του.
Η ομάδα μας δεν πτοήθηκε απ' αυτό. Συνέχισε να πιέζει μπροστά και είχε καλές στιγμές με τον Γεωργούλη (27') και Σουμπασάκη (34').
Καλή φάση είχαν και οι Χανιώτες στο 31' με τον Δημαράκη να αποκρούει καταπληκτικά διοθρώνοντας το λάθος διώξιμό του.

ΓΚΟΛ! 0-1:
Στο 36' ο Ζαϊμίδης ελίχθηκε από πλάγια αριστερά και πλάσαρε για να σημειώσει το γκολ για την χανιώτικη ομάδα.
Με την επανάληψη, και με "φρέσκα" πρόσωπα στην ενδεκάδα, η ομάδα μας πίεσε ακόμη πιο ασφυκτικά και η Παλαιόχωρα άρχισε να υποπίπτει σε πολλά λάθη.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! 1-1: Στο 52' η ομάδα μας βρήκε το δρόμο στην ισοφάριση με τον άνθρωπο που έχει σημειώσει 8 γκολ στους 7 αγώνες που έχει δώσει η Επισκοπή σε φιλικά και επίσημα παιγνίδια. Ο Άγγελος Γκιόκας βρέθηκε λίγο πλάγια αριστερά και με "ξερό" σουτ έκανε το 1-1.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! 2-1: Στο 55' ήρθε και το δεύερο γκολ. Ο Σουμπασάκης εκτέλεσε αριστοτεχνικά ένα φάουλ και ο Γεωργούλης με καρφωτή κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στην Επισκοπή.

Στο διάστημα 60'-80' ο Γκιόκας είχε δύο πολύ καλά σουτ τα οποία απέκρουσε σε κόρνερ ο Γύπαρης ενώ μεγάλη φάση ήταν αυτή του 75' με τον Φράγκο να πλασάρει και τον Γύπαρη να σώζει την εστία του.

Στο 78' ο Δημαράκης απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Μανουσάκη και στο 82'.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! 3-1: Στο 87' από το βολέ του Δημαράκη, ο Γκιόκας πήρε την κεφαλιά, ο Γασπαράκης ελίχθηκε από πλάγια κόβοντας τη μπάλα παράλληλα, ο Χαλκιαδάκης δεν μπόρεσε να σκοράρει, το έκανε όμως ο επερχόμενος Σουμπασάκης που πλάσαρε στα ανυπεράσπιστα δίχτυα.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! 4-1:
Στο 90' ο Σκούφος εκτέλεσε άψογα απευθείας ένα φάουλ, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και ο επερχόμενο Γκιόκας με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ δίνοντας πανηγυρικό τρόπο στη νίκη της Επισκοπής μας.