Δεν άξιζε τον αποκλεισμό, Επισκοπή – ΠΑΝΟΜ 0-0 κ.α. και 4-5 στα πέναλτι

25/4/18

.

Τ
ην ίδια τύχη που είχε πέρυσι στον πρώτο αγώνα κυπέλλου ερασιτεχνών με τον ΟΦΙ (1-1 κ.α. και ήττα με 4-2 στα πέναλτι), την ίδια είχε και σ’ αυτό στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» η ομάδα μας, αυτή τη φορά απέναντι στον ΠΑΝΟ Μαλίων.

Οι άκαρπες προσπάθειες για ένα τουλάχιστον τέρμα έφεραν το 0-0 τόσο στο 90λεπτο όσο και στην ημίωρη παράταση. Στα πέναλτι δε, χάθηκε δύο φορές η μεγάλη ευκαιρία να πάρει η ομάδα μας την πρόκριση αφού ηττήθηκε με 5-4 παρ' ότι ο Γιάννης Νικηφόρος έπιασε  δύο πέναλτι. Αντίστοιχα όμως και ο Ζαχαριουδάκης (του ΠΑΝΟΜ) απέκρουσε δυο ενώ είχε και την τύχη με το μέρος του γιατί ο Χαλκιαδάκης σούταρε "σημαδεύοντας" το οριζόντιο δοκάρι.

Η Επισκοπή, αν και καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια των 120 λεπτών, δεν κατάφερε να σκοράρει και παράλληλα πλήρωσε βαρύ τίμημα με τους Ματαραγκάσι, Γκιόκα να αποχωρούν τραυματίες. Ο πρώτος ένιωσε ένα τράβηγμα στο δικέφαλο ενώ ο δεύτερος χτύπησε στο γόνατο και θα κάνει μαγνητική για να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς.

Η ομάδα μας δεν ξέχασε τον πρώην ποδσοφαιριστή της, Μ. Συσκάκη προσφέροντάς του μια ανθοδέσμη λουλούδια με τον αρχηγό μας Β. Αντωνόπουλο

Το ματς:

Στο α’ ημίχρονο η ομάδα μας έδειξε να μπαίνει με ορμή στον αγωνιστικό χώρο και πιέζοντας ψηλά θέλησε να δημιουργήσει πρόβλημα στην ανάπτυξη του ΠΑΝΟ Μαλίων.

Στο 3’ από τη βαθιά «40αρα» μπαλιά του Λαζαρίδη, ο Νάκας «τσίμπησε» με το «τακουνάκι» όσο έπρεπε τη μπάλα τριπλάροντας την έξοδο τον Ζαχαριουδάκη όμως σχεδόν πάνω στη γραμμή έδιωξε την τελευταία στιγμή ο Αραβιάκης.

Στο 13’ από το φάουλ του Σουμπασάκη, ο Γκιόκας πήρε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στον Γεωργούλη που σούταρε από κοντά για να αποκρούσει ο Ζαχαριουδάκης ωστόσο ο στόπερ της ομάδα μας συνελήφθη σε θέση οφσάιντ.

Στο 40’ ο Φοβάκης βρήκε όμορφα τον Φράγκο που σούταρε διαγώνια για να φύγει η μπάλα λίγο άουτ.
Το 44’ ο Φράγκος με εντυπωσιακό γυριστό σουτ λίγο πίσω από το πέναλτι έστειλε τη μπάλα να  περάσει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη το ματς πήγε στη δύναμη αλλά η ομάδα μας είχε την ατυχία να χάσει και δεύτερο παίκτη, τον πρώτο σκόρερ μας, Άγγελο Γκιόκα στο 61’ σε μια φάση που "μύριζε" γκολ.
Στο τελευταίο 10λεπτο η ομάδα μας πίεσε ακόμη πιο πολύ και στο 85’ είχε τη μεγάλη φάση με τον Χρήστο Φράγκο ο οποίος έπιασε ένα «γεμάτο» σουτ όμως ο Ζαχαριουδάκης πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα.
Στο 88’ ήταν η σειρά του Ηλία Τριχάκη να απειλήσει με νέο δυνατό σουτ όμως και πάλι ο πορτιέρο των Μαλίων έδιωξε τα αντανακλαστικά του.

Οι Μαλλιώτες απάντησαν με την πρώτη τους αλλά πολύ μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα όταν στο φάουλ του Διαμαντάκη, ο Συσκάκης έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα να περάσει σαδιστικά δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Η παράταση
Στο 97’ ο Σουμπασάκης βρέθηκε αφύλαχτος λίγο έξω από την περιοχή όμως το σουτ που έκανε έφυγε ψηλά άουτ.
Στο 103’ ο Σκούφος είχε καλό σουτ λίγο άουτ.