Άτυχη η ομάδα μας - Αποκλεισμός στα πέναλτι από τον ΟΦΙ

12/4/17

Η ατυχία παραμόνευε στο 90’ αλλά και στις εκτελέσεις πέναλτι για την ομάδα μας στο παιγνίδι για το κύπελλο ερασιτεχνών που διήρκησε κάτι παραπάνω από 120 λεπτά.

Ο ΟΦΙ ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας σε 1-1, έμεινε όρθιος στην παράταση και στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι καθώς, οι Χαλκιαδάκης, Φράγκος νικήθηκαν από τον Μανουσάκη και τα… δοκάρια αντίστοιχα και κάπως έτσι ήρθε ένας απρόσμενος όσο και άδοξος αποκλεισμός. Με τελικό 2-4 στα πέναλτι και με συνολικό σκορ 3-5, ο ΟΦΙ πέρασε στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει τον Ηρόδοτο στην Αλικαρνασσό την Τετάρτη του Πάσχα (19/4) οι κυπελλούχοι Κρήτης επικράτησαν με το ευρύ 7-0 των ερασιτεχνών του Πλατανιά.

Πρέπει να επισημάνουμε βέβαια ότι και οι δύο ομάδες ήταν μαχητικές με την Επισκοπή βέβαια να χάνει αρκετές ευκαιρίες για να «κλειδώσει» το ματς νωρίτερα. Για την ομάδα μας χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία να προχωρήσει στο θεσμό που δεν είχε κρύψει ότι την ενδιέφερε πολύ.

… Και δεν ήταν μόνο οι δηλώσεις του προπονητή μας Χρήστου Βασιλείου να φτάσουμε όσο πιο μακριά μπορούμε στο θεσμό (μέχρι και τον τελικό) αλλά και το γεγονός ότι η κατάκτηση του τροπαίου χάριζε απευθείας άνοδο στη Γ’ Εθνική.

Πλέον, αυτό που μένει είναι η νίκη στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» στο πιο μεγάλο ματς της χρονιάς με την ΑΕΜ την Κυριακή (23/4) του Θωμά.

Το ματς:

Στο ματς του «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», η ομάδα μας απείλησε αρχικά στο 8’ όταν ο Φονσέκα προσπάθησε με γυριστό σουτ να νικήσει τον Μανουσάκη όμως η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυνομένων.
Στο 12’ ο Κολοβάκης που πλαγιοκοπούσε την άμυνα των Ιεραπετριτών, έβγαλε μια παράλληλη σέντρα, ο Σκούφος έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! 1-0:
Η υπεροχή της ομάδας μας συνεχίστηκε και στο 32’, από το κόρνερ του Μαυρομάτη, ο Μιχελακάκης έπιασε την κεφαλιά ανοίγοντας το σκορ!

Το γκολ αυτό έδωσε ενθουσιασμό στην ομάδα μας που οδηγήθηκε στα αποδυτήρια έχοντας δύο καλά σουτ ακόμα, στο 37’ και στο 39’ τα οποία δεν βρήκαν στόχο από τον Φονσέκα και τον Μιχελακάκη αντίστοιχα.

Στην επανάληψη, μολονότι ο ΟΦΙ κατάφερε να μετριάσει την υπεροχή της ομάδας μας, οι παίκτες του Χρήστου Βασιλείου είχαν τις πιο κραυγαλέες ευκαιρίες σημαδεύοντας και δύο  φορές τα δοκάρια του Μανουσάκη.

Στο 70’ ο Χρυσοφάκης σούταρε για να αποκρούσει ο Σανταμούρης.

Στο 73’ μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας με τον Σπανουδάκη να σουτάρει και τη μπάλα να βρίσκει το δοκάρι και να καταλήγει άουτ.

Στο 78’ από τη σέντρα του Αντωνόπουλου, ο Μαυρομάτης έπιασε την καρφωτή κεφαλιά σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι του Μανουσάκη.

ΓΚΟΛ! 1-1:
Στο 90’ όμως, και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χρυσοφάκη, ο Μπαριτάκης έπιασε μια κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 91’ ο Νάκας βγήκε στην αντεπίθεση, πλάσαρε για να απομακρύνει ο Μανουσάκης.

Μοιραία το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.