Ψυχή χιλίων λεόντων οι παίκτες μας!

13/3/16

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΡΗΣ – ΕΠΙΣΚΟΠΗ 0-1

Μεγάλη, τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε  η ομάδα μας μπροστά σε κάθε εμπόδιο που βρέθηκε διάβα της  κατακτώντας ένα τρίποντο που ίσως αποβεί καθοριστικό για την πολύ δύσκολη ομολογουμένως, συνέχεια. Το 0-1 ήρθε αντρίκεια και χάρη στην καρδιά και την ομοψυχία που επέδειξαν οι παίκτες μας κόντρα σ’ έναν αντίπαλο (Αστέρα ) μέσα στη Βάρη που έψαχνε τους βαθμούς για να αποτελειώσει όλους όσοι τον ακολουθούν στην βαθμολογία.

Δίχως τους Λένγκα, Μπάτζεφ, Ντινιωτάκη, Νίκου και Πάτα και με τον καλύτερο παίκτη του α’ ημιχρόνου Φώτη Μπάτσι να αποσύρεται στο 46’ λόγω ίωσης, βρήκαν το ψυχικό σθένος να φύγουν θριαμβευτές από τον αγώνα της Βάρης.

Το χρυσό γκολ του Κωτάτη στο 56’ ήταν ο ενάμισις βαθμός γιατί ο άλλο ενάμισις, ήρθε από την σωτήρια απόκρουση του Θανάση Γεωργίου στο πέναλτι που καταλόγισε ο κ. Σφέτσιας από την Κορινθία στο 90’!

Το ματς:

Ο αγώνας στο α’ ημίχρονο ήταν κυριολεκτικά ένας μονόλογος της ομάδας που σε αντίθεση με ότι περίμενε ο καθένας, η Επισκοπή πίεσε ψηλά, έκλεψε μπάλες κι έχασε μοναδικές ευκαιρίες με τους Σίσκοφ (14’ τετ-α-τετ), Μηνά (23’ δυνατό σουτ λίγο άουτ), Κωτάτη (28’ επικίνδυνο γύρισμα δίχως κάποιος να μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα),

Ο Αστέρας θέλησε να απειλήσει και ‘κείνος στο  34’ αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Χατζησάββας έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Γεωργίου.
Τελευταία καλή ευκαιρία στο ημίχρονο ήταν από τον Γούλα ο οποίος βρέθηκε σε καλή θέση αλλά το σουτ που έκανε απέκρουσε ο Μαρινάκης.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός δεν έπεσε αλλά ο Αστέρας ανέβηκε λίγα μέτρα στο γήπεδο.

Η μόνη του απειλή ωστόσο ήταν από κάποια στημένα. Η ομάδα μας συνέχιζε να παίζει έξυπνα με τους ταχύτατους Γούλα, Μηνά και στο 55’, ήρθε το γκολ!

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! 0-1: Στο 55’ προηγήθηκε ένα κόρνερ για την ομάδα μας, οι αμυντικοί απομάκρυναν, ο Χαλκιαδάκης γέμισε στα αντίπαλα καρέ και ο Κωτάτης με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το γκολ όχι μόνο έμεινε αναπάντητο αλλά η ομάδα μας όποτε έβρισκε κενούς χώρους διασπούσε την άμυνα της Βάρης.

Ο Μηνάς είχε μια πολύ καλή στιγμή στο 67’ όταν δεν κατάφερε να σουτάρει από καλή θέση ενώ ο Ιβάνοφ απείλησε με σουτ στο 72’ δίχως να βρει στόχο.

Στο 75’ έγινε η δεύτερη πολύ μεγάλη φάση όπου οι παίκτες διαμαρτυρήθηκαν προς τον βοηθό ότι θα έπρεπε να μετρήσει γκολ. Ήταν  ο Γούλας αυτός που έβγαλε σέντρα, ο Σίσκοφ κέρδισε την κεφαλιά με τον Μαρινάκη να αποκρούει μεν αλλά όπως διαμαρτύρονταν οι παίκτες μας, μέσα από τη γραμμή!

Η φάση ποτέ δεν μέτρησε ως γκολ κι έτσι φτάσαμε στο 82’ όταν ο Τσφαταρίδης δεν πρόλαβε την μπάλα την τελευταία στιγμή από το φάουλ στο β’ δοκάρι του Ανγκόλι.

Απόκρουση Γεωργίου και πανηγυρισμός σαν γκολ!

Το 90’ ήταν επεισοδιακό λεπτό. Ο Γεωργιάδης έπεσε στο έδαφος (κοντά του ήταν ο Ιβάνοφ) και ο κ. Σφέτσιας καταλόγισε το πέναλτι! Πρωτότυπο… Ήταν το 10ο(!) που σφυρίζεται στην ομάδα μας στη χρονιά που διανύουμε! Ο Γεωργιάδης ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Γεωργίου με υπέροχη απόκρουση κράτησε τη νίκη για την ομάδα μας με τους πάικτες μας να τον πνίγουν στις αγκαλιές!